Декември 2024

 

Коледна волатилност на пазарите


Волатилността се завърна на пазарите през декември, разваляйки ралито, което традиционно се наблюдава през този период от годината. На 18 декември пазарите регистрираха остри понижения като основният индекс S&P 500 падна с почти 3%, а индексът на „страха" VIX скочи със 75% до стойности от почти 30. Увеличената „бета" между спот пазара и неговата волатилност в лицето на VIX отразява крехкостта на пазарите, в която се намират в момента.

 

С други думи трейдъри и инвеститори не очакваха сътресения на пазарите и дори напротив - залагаха, че ниската волатилност ще продължи да преобладава. При това положение сравнително умерени разпродажби на акции доведоха до рязко ликвидиране на късите позиции върху волатилността, което изстреля VIX-а.

До края на годината основните индекси възстановиха загубите, приключвайки на положителна територия за месец Декември. Но подобни резки движения ще преобладават през 2025 г.

 

Поводът за разпродажбите стана заседанието на ФЕД, на които централните банкери индикираха по-малко на брой понижения на лихвения процент през 2025 г.. Солидният икономически растеж, комбиниран с инфлация над таргета на централната банка, накараха ФЕД да промени очакванията си за редукцията на основната лихва през новата година.

 

ФЕД понижи лихвата с 25 базисни точки, но индикира че вероятно ще понижи цената на парите още два пъти с по 25 базисни точки през 2025 г. спрямо четири понижения, които очакваше на заседанието си през Септември. Доходностите по лихвената крива на американските ДЦК се повиши, което доведе до резки разпродажби на пазарите на акции.

 

Оставаме оптимисти за „бичия" тренд при акциите през 2025 г., който в САЩ отново ще бъде движен предимно от засилените инвестиции в индустриите, свързани с Изкуствения Интелект, а икономическият растеж е над историческия тренд. Противно на общите очаквания, ние считаме, че 2025 г. ще е годината на европейските и китайските акции. Икономиката на ЕС и Китай ще получи подкрепа от очакваните стимули на китайското правителство за стимулиране на вътрешното потребление. Има индикации за обръщане на цикъла при производствените запаси, при който складовите наличности намаляват след силното презапасяване от отварянето на икономиките след Ковид. Съответно производствената активност вероятно ще се възстанови. Всичко това, на фона на сравнително ниските оценки на акциите, както в Европа, така и в Китай.

 

Въпреки това, виждаме не малък риск от корекция на пазарите през първото тримесечие предимно заради покачващите се доходности по американските ДЦК по цялата лихвена крива. Няколко са факторите за по-високата лихвена среда. На първо място е силният икономически растеж, съчетан с ниво на инфлация над таргета на ФЕД. Core PCE инфлацията се задържа на 2.6-2.7% през последните месеци, а реалният БВП расте с 2.5-3.0%. В резултат на това доходността по 10г. ДЦК на САЩ трябва да бъде в порядъка на 5.1%-5.7%, спрямо 4.6% в момента.

 

На второ място ФЕД започна цикъл на разхлабване на лихвената политика. Парадоксално, но колкото повече централната банка сваля лихвите, толкова натискът върху дългия край на лихвената крива в посока нагоре ще е по-голям, което ще увеличава шансовете за тежко приземяване. При номинален растеж на икономиката от 5-6% по-нататъшно разхлабване на лихвената политика на ФЕД ще налива допълнителен бензин в резервоара на икономиката и инфлацията, правейки текущата доходност на 10 г. американски ДЦК изключително подценена. Това в момент, когато предлагането на дълг от страна на американското правителство ще продължи да расте през 2025.

 

И на трето място непредсказуемата среда от политиките на Тръмп обезателно ще доведат до по-висока волатилност.

 

В резултат на това, в края на 2024г. предприехме мерки за намаляване на експозицията в акции и увеличаване на кешовите наличности.

 

*Материалът е с аналитичен характер и не е съвет за покупка или продажба на активи  

 

Коментар:

Красимир Йорданов,
портфолио мениджър  

  

Към бюлетина

Стойността на дяловете и доходът от тях може да се понижат. Печалбата не е гарантирана и инвеститорите поемат риска да не възстановят целия размер на инвестициите си. Инвестициите в договорни фондове не са гарантирани от гаранционен фонд, създаден от държавата или друг вид гаранция. Предишните резултати от дейността на фондовете нямат по необходимост връзка с бъдещите такива. Проспектът и правилата на фондовете са публично достъпни в офисите на СКАЙ Управление на активи и на адрес www.skyfunds.bg.