Волатилността е тук и ще остане до март
Годината стартира с рали на пазарите на акции, което продължи до встъпването в длъжност на новоизбрания президент Доналд Тръмп, след което основните индекси бяха „спънати" от китайската компания за изкуствен интелект DeepSeek, която пусна LLM (large language model) модел с отворен код, конкурентен с водещи западни модели като ChatGPT. Благодарение на своята висока ефективност, ниска разходи и отворен код, китайският LLM промени фокуса на AI от training (обучение на данни) към inference (използване на обучени данни за заключения), което ще направи изкуствения интелект по-достъпен и широко използвана. Това ще направи рентабилни продуктите на софтуерните разработчици, които се занимават с AI апликации, AI агенти и софтуерно задвижвани решения и тяхното развитие ще се ускори. Оттук насетне добавената стойност ще се измества от компаниите, занимаващи се с AI инфраструктура (чипове, дата центрове и свързаните продукти) към софтуерните компании, разработващи приложения с AI. Съответно втората фаза на възходящия пазар, свързан с AI ще е свързана със софтуерните акции. Докато чиповете на NVIDIA остават доминиращи в training-а на моделите, тя ще се изправи пред много по-голяма конкуренция на пазара на inference. Въпреки че навлизането на по-достъпни LLM модели в крайна сметка ще увеличи търсенето на изчислителна мощ и чипове, компанията вече няма да е монополист на пазара. Цената на нейните акции се срина с около 15% за ден и вероятно за напред ще се търгуват при по-ниски коефициенти, отколкото преди появата на DeepSeek.
Същевременно големите data center вендори потвърдиха ангажиментите си за капиталови разходи за AI и някои от тях дори увеличиха бюджетите си в тази насока за 2025. Това гарантира, че търсенето за AI инфраструктура ще остане силно през тази година и предполага, че извън всичко друго ще растат и разходите и за мрежи, оптика, свързаност и комуникация, за да може да се разгърне пълния потенциал на AI и да се отклучат нови приложения като „умни" градове, „умни" домове, автономни превозни средства и индустриални автоматизации. За да може AI да бъде внедрен във всекидневния ни живот, ще е нужно обновяване на телеком и оптичните мрежи, което предполага че цикълът на затягане на капиталовите разходи от страна на телекомите е в критична точка на обръщане. През Ноември 2024, направихме експозици на ДФ Скай Глобал към американски и европейски компании, достачвици на телеком оборудване.
В самия край на Януари и началото на Февруари Доналд Тръмп изненада пазарите с първоначалното си решение да наложи мита на вноса от Мексико, Канада и Китай. Пазарите вярваха, че Тръмп ще избере стратегията на надвисналата опасност на „Дамоклевия меч", блъфирайки че ще наложи мита без реално да го направи. Вместо това обаче, Тръмп избра стратегията „Пушката на Чехов" - ако в първо действие на пиесата на стената виси пушка, то тя непременно трябва да гръмне до края на представлението. От изборите насам Тръмп беше „закачил оръжието на митата на стената" твърдейки, че ще ги използва, но в началото на Февруари Тръмп сложи пръст на спусъка и митата за малко да станат реалност. Въпреки, че в крайна сметка неговата администрация ги отложи с един месец, Тръмп ще седне на масата за преговори в по-добра позиция спрямо преди. Щетата на несигурността обаче бе нанесена и пазарите влязоха в режим на нарастваща волатилност. Очаквайки корекция на пазарите на акции през първото тримесечие, ние влязохме в новата година с по-високи кешови наличности в ДФ Скай Глобал и ДФ Скай Нови Акции, след като в края на миналата разпродадохме позиции в портфейлите.
Едновременно с това преструктурирахме част от портфейла на Скай Глобал. При разпродажбите около новините от DeepSeek, в Скай Глобал влязохме в някои китайски технологични акции и такива, свързани с газова инфраструктура в САЩ. Тръмп иска да възроди производството на петрол и газ и вече подписа извънредни укази в подкрепа на тази цел. В щатите се строят много съоръжения за производство на LNG (Liquefied natural gas), а Тръмп вече възобнови процеса на лицензиране на износа на втечнен газ, който досега беше замразен, тоест нови проекти нямаха право на износ. Същевременно търсенето нараства заради нужда от нови мощности за ток базирани на газ заради AI търсенето и в резултат на икономическия бум. Да не говорим за ситуацията в Европа и нуждата от внос на втечнен газ за замяна на Руския. В допълнение - много азиатски страни също инвестират масово в LNG съоръжения. Всичко това значи, че добивът на природен газ в САЩ ще се увеличава.
С цел избягване на експозиция към цената на природния газ решихме да не купуваме добивни компании, а такива които улесняват потреблението на газ и помагат за неговия транспорт. За целта потърсихме компаии които да имат ниска корелация с цената на суровината и същевременно да паснат на възгледите ни, че потреблението ще се разшири и ще изисква транспорт, инфраструктура (като газови турбини), специалисти по компресия/обработка, износ на LNG (втечнен природен газ)/балансиране на хъбове, газов маркетинг (и всеки, който се възползва от способността да "пренасочва" газ между хъбове или подобрява регионалната свързаност).
*Материалът е с аналитичен характер и не е съвет за покупка или продажба на активи
Красимир Йорданов,
Портфолио Мениджър,
Скай Управление на Активи
Повече информация за фондовете можете да намерите на:
Запиши като MS Word