Августовската буря на пазарите: Как централните банки и корпоративните отчети разклатиха индексите
Към средата на Август пазарите се стабализираха от първоначалния спад в началото на месеца, възстановявайки по-голяма част от изгубеното.
В началото на Август Японската централна банка повиши лихвите, което доведе до ликвидиране на „кери" трейдовете с японската йена. Последната рязко поскъпна, а акциите в страната се сринаха с най-голям темп от 1987 г.
Федералният резерв загатна за понижаване на лихвите през септември, което доведе до нормализиране на кривата на дохдоност на американските ценни книжа. Отделно, данните за производствената активност в САЩ показаха по-голямо свиване от очакванията на икономистите, а данните за заетостта показаха увеличаване на безработицата - все знаци за идваща рецесия.
В резултат на това идексът на страха VIX надвиши стойности от 60, а основните индекси се потопиха с 5-6% за ден, което загатна за ликвидна криза на пазарите. В основата на острия спад на пазара на акции и ръста на VIX е пазарната структура на пазара на опции, където в последните месеци инвеститори и спекуланти залагаха на ниска волатилност и заемаха къси позиции на пут опции върху акции и индекси от акции.
Скокът на VIX се оказа временно явление и беше последвано от най-бързия спад на "индекса на страха" откакто съществува. Това подкрепи основните индекси, които наваксаха първоначалните спадове. В края на месеца отчетите на NVDA не успяха да изненадат пазарите, което доведе до разпроджби по позицията, която има най-голямо тегло в S&P 500 и Nasdaq 100. В началото на Септември, значителни разпродажби при акциите на компанията оказаха допълнителен натиск върху основните индекси.
*Материалът е с аналитичен характер и не е съвет за покупка или продажба на активи
Коментар:
Красимир Йорданов,
портфолио мениджър
Повече информация за фондовете можете да намерите на:
Запиши като MS Word