Повишена волатилност за пазарите през юли
През юли пазарите бяха подложени на повишена волатилност, особено в края на периода, поради миксирани резултати от отчетите, както и излизащи данни за забавящата се американска икономика.
Отделно данните за потребителските цени показаха допълнителни дезинфлациони процеси, което засили спекулациите, че ФЕД ще понижи лихвите през идните месеци. Напрежението в Близкия Изток отново се повиши след като Израел елиминара политическия лидер на "Хамас" в иранската столица Техеран.
Но кулминацията на пазарната волатилност беше в началото на Август, когато Японската централна банка повиши лихвите, което доведе до ликвидиране на „кери" трейдовете с японската йена. Последната рязко поскъпна, а акциите в страната се сринаха с най-голям темп от 1987 г.
Федералният резерв загатна за понижаване на лихвите през септември, което доведе до нормализиране на кривата на дохдоност на американските ценни книжа. Отделно, данните за производствената активност в САЩ показаха по-голямо свиване от очакванията на икономистите, а данните за заетостта показаха увеличаване на безработицата - все знаци за идваща рецесия.
В резултат на това идексът на страха VIX надвиши стойности от 60, а основните индекси се потопиха с 5-6% за ден, което загатна за ликвидна криза на пазарите. В основата на острия спад на пазара на акции и ръста на VIX е пазарната структура на пазара на опции, където в последните месеци инвеститори и спекуланти залагаха на ниска волатилност и заемаха къси позиции на пут опции върху акции и индекси от акции.
*Материалът е с аналитичен характер и не е съвет за покупка или продажба на активи
Коментар:
Красимир Йорданов,
портфолио мениджър
Повече информация за фондовете можете да намерите на:
Запиши като MS Word