Декември поохлади ентусиазмът на пазарите
През Декември се наблюдаваше засилена волатилност на пазарите като последните функционираха под влиянието на новини за инфлацията, политиката на Федералния резерв (ФЕД), отварянето на Китайската икономика и изгледите за глобална икономическа рецесия.
Данните за Индекса на потребителските цени (CPI) в САЩ за Ноемврри показаха забавяне на ценовия ръст на потребителските стоки, което подкрепи цените на акциите и облигациите. От друга страна, председателят на ФЕД Джером Пауъл загатна за по-високи лихви за продължителен период като притесненията на говерньорите на централната банка идват от страна на стегнатият пазар на труда, където търсенето на работна сила значително изпреварва предлагането, което натиска заплатите нагоре и подклажда инфлационни процеси. Така, ентусиазмът на пазарите се поохлади като основните индекси върнаха част от натрупаните ръстове.
Прекратяването на zero-COVID политиката от страна на Китай доведе до ръст на цената на петрола до USD 80 за барел, но резкият ръст на ново регистрираните случаи на коронавирус върна на дневен ред рисковете на забавящата се Китайска икономика, която е една от основните потребители на черното злато.
В Европа, енергийната криза изглежда поотихва поради по-топлото за сезона време, свиващата се производствена активност и мерките от страна на потребителите за ограничаване потреблението на природен газ. Цената на природния газ в Европа и САЩ падна до нивата отпреди нахлуването на Русия в Украйна, тъй като по-слабото търсене поддържа складовите запаси от газ на високи нива.
През Януари ключов фактор за движението на пазарите отново ще бъде динамиката на инфлацията.
Коментар:
Красимир Йорданов,
портфолио мениджър
Повече информация за фондовете можете да намерите на:
Запиши като MS Word