Пазарите продължават да са чувствителни на всички новини, свързани с инфлационните тенденции
Посоката на пазара на акции през Ноември отново беше възходяща като отчетлив ръст се наблюдаваше след излизането на данните за инфлацията в САЩ. Индексът на потребителските цени (CPI) в страната отчете забавяне, което макар и слабо беше напълно достатъчно да доведе до панически изкупувания и ръст за основните индекси от 5-6% в рамките на деня. Пазарите са чувствителни на всички новини, свързани с инфлационните тенденции, тъй като последните ще определят посоката на монетарната политика на централните банки по света. Доходностите по лихвената крива на САЩ се свиха, което допълнително подкрепи акциите, особено в технологичния сегмент.
Доларът отново беше под натиск, обезценявайки се спрямо почти всички останали валути. Това подкрепи акциите в развиващите се пазари, давайки глътка въздух и на сегмента на държавните ценни книжа. В края на месеца новини за потенциално отваряне на Китайската икономика от хватката на zero-COVID политиката на Китайската Комунистическа Партия доведе до силни ръстове на китайските акции, както и до стабилизиране на юана.
Енергийните пазари се успокоиха от значителните ръстове през предходните месеци. След чувствителния спад през октомври, цената на природния газ в Европа и САЩ отчете лек ръст породен от спад на средните температури. Петролният пазар беше подложен на натиска на продавачите поради засилени доставки от Русия преди западните санкции върху петрола да влязат в сила от 5-ти декември. От друга страна инвеститорите във петролни фючърси очакват слабо търсене в следващите месеци поради евентуалното навлизане на световната икономика в рецесия.
Коментар:
Красимир Йорданов,
портфолио мениджър
Повече информация за фондовете можете да намерите на:
Запиши като MS Word