Лихви, инфлация, волатилност
През юли спадът на цените на суровините и на доходността на държавните облигации подкрепиха акциите и негативните настроения преминаха в неутрални, след като изненадващо рязкото повишаване на лихвите от страна на Федералния резерв натисна пазарите на акции до ново дъно от началото на мечия пазар и доведе най-ниска стойност от края на 2020 г. на множество борсови индекси.
Положителната новина е, че въпреки всичко индексите в САЩ не пропаднаха в спираловиден спад и не се създаде паника. Вероятно причината е в сравнително големият обем открити пут-опции, с които доста инвеститори са застраховали част от пазарния риск, както и очевидното оформящото се очакване, че икономиките на развитите държави няма да изпаднат в тежка рецесия и корпоративните печалби няма да бъдат засегнати съществено.
Прогнозите на анализаторите са за 10% ръст на корпоративните печалби в индекса S&P 500 за тази година спрямо предишната. Второто тримесечие се очаква да е най-слабо с едва 4% ръст на годишна база. Тъй като обичайно резултатите бият прогнозите за печалби, през юли се сблъскахме с много противоречиви коментари относно отчети за второто тримесечие.
Като цяло страховете на пазарните участници продължават да бъдат породени от макроикономическата картина - инфлация и геополитическата - вериги на доставки. Той като и двете групи рискове се влияят основно от политически решения в момента, това създава силна несигурност дали ситуацията ще бъде овладяна. Все по-малко надеждни прогнози за бизнеса могат да се правят в тази обстановка, така че пазарите остават изнервени и очаквамe висока волатилност в близките месеци.
*Материалът е с аналитичен характер и не е съвет за покупка или продажба на активи
Коментар:
Явор Спасов,
портфолио мениджър
Повече информация за фондовете можете да намерите на:
Запиши като MS Word