По вълните на парите
Положителното развитие на пазарите продължи и през юли. Икономическата експанзия вече не е изолирано явление за САЩ. Европа също дава индикации за навлизане в период на стабилен растеж, при развиващите се пазари също се наблюдава едновременно оживление на икономическата активност и спад на възприемания риск. Това се отразява и на отчетите на компаниите, които в цялост реализират добри ръстове на печалби и приходи.
Въпреки положителното развитие през последната година акциите на компаниите от развиващите се пазари все още се търгуват на сериозен дисконт спрямо аналозите им от САЩ и Западна Европа. Една от причините за това е изключително високата ликвидност, от която обаче се облагодетелстват предимно САЩ, Еврозоната и Япония. И макар и огромното количество нови пари да намаляват рисковете в развития свят, пътят им до развиващите се пазари е до известна степен възпрепятстван, дори само заради валутния риск.
Рискове пред развитието остават неизвестността, как ще реагират пазарите на намаляване на паричните стимули от страна на основните централни банки и до колко оптимизмът, завладял пазарите последните месеци, не е отразен вече в оценките на самите компании, като така да ограничава потенциала за бъдещ растеж. Катализатор за ръст на тази несигурност би било ясно заявен график за намаляване на ликвидността или за повишаване на лихвите.
Към момента централните банки, обаче, по-скоро се опитват да запазят оптимизма като дават надежди за отлагане във времето на тези решения, а изключително ниската инфлация им дава възможност да продължават в същия дух без особено напрежение от страна на повишаваща се инфлация.
Тук можете да се запознаете с бюлетина за месец юли, а повече информация за портфейлите на фондовете можете да намерите:
Запиши като MS Word